Wines in our offer are selected with support of a few experts, first of all by Matias Glusman, a certified trainer and Wine Diploma degree holder of Wine and Spirit Education Trust

HoReCa

We appreciate restaurant owners and sommeliers who share our philosophy. We work together with the best restaurants in Poland.
See more >

For companies

Many companies have already trusted us and we are proud of building long-term relationships with our Partners.
See more >

For you

individual clients are invited to purchase wine and spirits in our showroom at Rozbrat 44a, room 217 Warsaw
See more >
NO TRANSLATION

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

wino zawsze towarzyszyło mi w wielu momentach życia, celebrowałam nim wiele ważnych okazji. Wówczas nie myślałam jeszcze o tym, że poza zwykłą sympatią do tego trunku będzie to również moja droga zawodowa. Wszystko zaczęło się od podróży do Chile. Dzięki uprzejmości naszego przedstawiciela z lokalnego biura Rohlig & Co. w Santiago, odwiedziłam po raz pierwszy prawdziwe winnice. Pierwszą, którą odwiedziłam była William Cole Vineyards w Casablanca Valley, która do dziś jest w naszym portfolio i do której wracam z pewnym sentymentem.

Podczas tego wyjazdu poznałam po raz pierwszy w pełni wszystkie emocje związane z winem - typowe doznania dzielone na trzy zmysły: wzrok - węch - smak, a więc wygląd wina w kieliszku, aromaty i bukiety w nosie, aż po smak na języku i podniebieniu. To zupełnie jak „wiadomość w butelce” – emocje, które chcą nam przekazać winiarze. Tak zaraziłam się wielką pasją do wina, dzieki której do dziś trwa i rozwija się WINE AVENUE.

Beata Chmielewska

tworca wineavenue
  • Founder and CEO of Wine Avenue. For more than 10 years, being responsible for Central European markets, she has gained experience as a Sales Director in an international B2B corporation. Next she was involved with multiple projects by the leader of the Polish logistics industry.
  • Graduate of the Wine and Spirit Education Trust.
  • Wine Avenue is a result of her business experience and passion to wine. As an enthusiast of good food, she tastes, discovers and travels around the world in search of inspiration.
  • The idea for importing wine was born precisely on one of such trips.
  • Beata is part of the Club of the Polish Business Roundtable, Board Member of the Polish Gastronomic Academy
  • And also a Board Member of a charity organization “Nasza Fundacja”.
NO TRANSLATION
Dobór odpowiednich win w Naszym sklepie nie był łatwy. Poszukując bogatych w odpowiedni smak gatunków wina odwiedziliśmy wiele winnic w Europie i nie tylko. To sprawiło, iż obecnie dysponujemy odpowiednio wyselekcjonowanym asortymentem.

OUR PARTNERS

NO TRANSLATION
Dbamy o różnorodność win w swojej ofercie, dlatego sprowadzamy je z całego świata.
See more >
Top