Balvenie
The Balvenie to wyjątkowa whisky wytwarzana centralnie w Speyside, w Dufftown, w otoczeniu pozostałości zamku Balvenie z XIII wieku. hisky z tego obszaru Szkocji cechują się niezwykłym charakterem: są najbardziej słodkie spośród szkockich single maltów, oferując różnorodność od lekkich, kwiatowych aromatów po intensywne, często z nutą sherry, a jednocześnie pozbawione dymu i torfu, które są charakterystyczne dla wysp. Malty ze Speyside są doskonałe zarówno dla początkujących odkrywców świata single malt, wprowadzając ich w bogactwo szkockiego trunku, jak i dla kolekcjonerów, dostarczając whisky o wyjątkowej równowadze i dojrzałości.
Balvenie
Destylarnię Balvenie założył w 1892 roku William Grant, pięcioletni już właściciel sąsiedniej, renomowanej gorzelni Glenfiddich. Cała konstrukcja zakończyła się po piętnastu miesiącach, a 1 maja 1893 roku miała miejsce pierwsza destylacja.
Mimo że Balvenie korzystała z tego samego źródła wody (Robbie Dubh Burn ze Wzgórz Cornval) i pozyskiwała jęczmień z tych samych pól co Glenfiddich, Grant zamierzał, aby nowa destylarnia miała zupełnie inny charakter i smak. W tym celu użyto sprzętu z Lagavulin i Glen Albyn, a alembiki miały znacznie dłuższe szyjki niż te używane w Glenfiddich. Również proporcja beczek do leżakowania trunków była inna - w przypadku Glenfiddich tylko 8-12% whisky dojrzewa w beczkach po sherry, podczas gdy w Balvenie ponad 18%. Dlatego, zamiast typowych dla regionu nut owocowych, Balvenie prezentuje interesujące tonacje ziołowe i korzenne.
Balvenie konsekwentnie trzyma się tradycyjnych metod produkcji whisky: procesów zmiękczania, kiełkowania ziaren i suszenia dymem torfowym. Posiada także własną farmę jęczmienną o powierzchni 1000 akrów (Balvenie Mains), zapewniającą nawet do 15% surowca. Słodzi jęczmień we własnej słodowni, wydobywa i suszy torf do ogrzewania alembików, utrzymuje kowala w kuźni miedzi i zespół bednarzy. Jedyną "nowoczesną technologią" jest stosowany kombajn do żniwowania.